O mnie

(c) Katarzyna Dyszyńska

Marcin Bogdanowicz

Urodziłem się w 1988 roku. Od najmłodszych lat przyjemność sprawiało mi tworzenie i obcowanie z pięknymi rzeczami. Już w dzieciństwie fascynowało mnie wierne szkicowanie rzeczywistości, potem przyszła muzyka: silne emocje, ale i harmonia. Fotografia od początku była obecna w moim życiu, ale zainteresowanie i świadomość wizualna przychodziły powoli.

W latach 2010 – 2013 byłem słuchaczem na studium fotografii w Warszawskiej Szkole Fotografii. Tam dzięki Marianowi Schmidtowi poznałem nurt fotografii ekspresyjnej, a Michał Jeliński stał się moim przewodnikiem na fotograficznej ścieżce. Poznałem zdjęcia takich fotografów jak Minor White, Paul Caponigro czy Edward Weston, którzy inspirują mnie do dziś.

W WSFoto poznałem też wielu ludzi, którzy dziś są moimi przyjaciółmi. Nasza wspólna obserwacja pozycji fotografii ekspresyjnej w polskiej kulturze i na rodzimym rynku sztuki pchnęła nas do założenia Polskiego Stowarzyszenia Fotograficznego „Ekwiwalenty”. Jednym z głównych celów organizacji jest promocja otwartego, świeżego, wrażeniowego spojrzenia w fotografii. Od roku 2014 jestem Prezesem Stowarzyszenia.

Praca fotograficzna jest dla mnie polem nieustannych poszukiwań. Marian Schmidt powtarzał, że najważniejszym narzędziem fotografa jest sam fotograf. Podzielam to zdanie, dlatego rozwój fotograficzny jest dla mnie rozwojem siebie. Próbuję szukać otwartości na świat i szczerości wobec niego, wobec siebie, wobec emocji, jakie obraz może wywołać. Fotografia nie wydaje mi się odległa od muzyki w swej istocie, przynajmniej w ujęciu, które chciałbym rozwijać.

Z zawodu jestem prawnikiem.

Portret autorstwa Katarzyny Dyszyńskiej.

Autoportret z ok. 1998 r.

Technika:

  • aparat 4×5″ Shen Hao HZX45-IIA,
  • obiektyw Rodenstock Apo-Sironar-N 1:5,6, f=150 mm,
  • światłomierz Minolta Spotmeter-M,
  • statyw Manfrotto 055-XPR0B z głowicą Manfrotto 808RC4,
  • filmy Ilford FP4 4×5″ i Kodak Portra 160,
  • skaner Epson Perfection V700 Photo.

Negatywy czarno-białe naświetlam i wywołuję w systemie strefowym Ansela Adamsa, wariant Mariana Schmidta.